En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

ארמופילה
Eremophila

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: מיאופוריים Myoporaceae
מוצא: אוסטרליה

הסוג ארמופילה כולל 206 מינים, ופרט למין אחד שמוצאו בניו זילנד, כל יתר המינים אנדמיים ליבשת אוסטרליה ולא ניתן למצוא אותם באופן טבעי במקומות אחרים על פני הגלובוס. אזור התפוצה הטבעי שלהם באוסטרליה הוא באזורים המדבריים של היבשת. בשנים האחרונות, בויתו והוכנסו לגינון כ-80 מיני בר, שנמצאים כעת בתהליך ריבוי במשתלות.

מופע המינים בסוג משתנה, מצמחים נמוכים ומשתרעים, דרך שיחים בינוניים ועד עצים קטנים. קיימת שונות גדולה בצורת העלווה בין המינים השונים, אולם במרביתם, העלים מכוסים שעווה או שערות אפורות, מה שמרמז על הפוטנציאל לעמידות ביובש. ואכן, הם נחשבים לצמחים חסכני מים, עמידים ביובש, בטמפ' גבוהות, ברוחות ויגדלו בהצלחה בקרקעות דלות, בתנאי שתהיינה מנוקזות. את הסוג מאפיין פרח צינורי, עשיר בצוף, שמושך את יונק הדבש.
חנה וונדי, ממשתלת "וונדי", אחראית על אקלומם של כ-30 מיני ארמופילה בארץ, שחלקם הפכו לשיחים חשובים בגן הנוי, ועל כך אנו מודים לה.
בכתבה זו נסקור 4 מינים:

  • Eremophila bignoniiflora X Eremophila polyclada
  • Eremophila bignoniiflora
  • Eremophila polyclada
  • Eremophila oppositifolia

 

Eremophila bignoniiflora X Eremophila polyclada

 

Eremophila bignoniiflora x polyclada Eremophila bignoniiflora x polyclada
זה המין האהוב עלי ביותר, והוא מכלוא בין שני מינים. שיח גדול, המגיע ל-3 מטר גובה ויותר, ולרוחב דומה, בעל עלים צרים בצבע ירוק בהיר-רענן ופרחים בולטים המזכירים בצורתם פרחים ממשפחת הביגנוניים. הפרח דו-שיפתני, לשפה העליונה 4 אונות וצבען סגלגל, ואילו לשפה התחתונה שתי אונות בצבע לבן והן מנומרות בנקודות בצבע סגול. הפריחה מתחילה באביב, ואז השיח כולו מתמלא בפרחים קישוטיים הבולטים מאוד על רקע העלים הצרים. מופע זה נמשך מספר שבועות. השיח ממשיך לפרוח מספר חודשים במשך הקיץ, בפריחה ספורדית.
ענפי השיח גדלים בצורה קשתית ולכן חשוב לעצב אותו כדי לא לקבל כדור צפוף של ענפים המונחים זה על זה ומשפשפים האחד את השני. אני ממליצה לעצב את השיח על מספר גזעים, את הענפונים הצדדיים בחלק הנמוך של שיח לגזום, ובכך לחדד את מופעי הגזע. בהמשך, מומלץ להרים את הנוף, אולם לשמור על המבנה הכדורי שנוצר בזכות הענפים הקשתיים, הנוטים כלפי מטה.
כאמור, מכלוא בין-מיני זה, אוקלם ע"י חנה וונדי לפני כחמש שנים, ונראה כי הוא מתאים לגינון גם במרכז הארץ, בתנאי לחות גבוהים יחסית. צמחים שנשתלו במכון וולקני ובמושב סתריה גדלים בהצלחה ופורחים במשך תקופה ארוכה. מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ, בתנאי שמש מלאה, כצמח בודד במרכז הגן או בחזית הבית.

Eremophila bignoniiflora- ארמופילה בגנונית

 

Eremophila bignoniiflora Eremophila bignoniiflora
מין זה אוקלם לפני כ-20 שנה והחל משנת 1993 גדל בהצלחה בניר עוז בחלקת הניסיון של רן פאוקר. שיח גדול המגיע לגובה של 4-5 מטר ולרוחב 3-4 מטר, בעל עלים צרים בצבע ירוק-זית ופרחים צינוריים בצבע לבן. הפריחה בולטת והיא חלה באביב בלבד, למשך תקופה קצרה. בהמשך נוצר פרי כדורי בצבע ירוק.
כחלק מהוועדה המלווה את חלקת הניסיון של רן פאוקר, המלצנו להפיץ מין זה לגינון באזורים נוספים בארץ. בניר עוז הוא גדל ללא תוספת השקיה, פרט לגשמי החורף. מומלץ לשתילה בקבוצה, במרחקי שתילה של 2-3 מטרים, כגדר גבוהה, יכול לשמש למסתור, בשולי הגן או בצידי דרכים.

Eremophila polyclada - ארמופליה רבת ענף

Eremophila polycladaגם מין זה אוקלם לפני כ-20 שנה ונחשב לאחד המינים המוצלחים ומאריכי ימים בסוג, ובעל כושר התאמה למגוון של תנאי גידול. לפני כשנתיים, ביקרתי במשתלתו של אברהם צביאלי, במושבה כנרת. בכניסה למשתלה, גדלה ופורחת לתפארת ארמופילה רבת ענף שצביאלי קיבל מחנה לפני 15 שנה. השיח פורח שם כל השנה, וגם קניינים מחו"ל גילו בו עניין כצמח עציץ. שיח בינוני הגדל ל-2 מטר גובה ורוחב, במבנה כדורי, הודות לצימוח הקשתי של הענפים. העלים צרים, כמעט מחטניים, בצבע ירוק בהיר, והפרחים בצבע לבן, בולטים על רקע העלים הדקיקים. הפריחה מופיעה בכל ימות השנה פרט לחורף קר, בו היא מתעכבת.
בשנת 1994 שתלתי במשותף עם קק"ל ומע"צ מין זה בכניסה הדרומית לקריית גת ועד היום הצמחים שם גדלים ופורחים ללא תוספת השקיה פרט לגשמי החורף. בקיבוץ רביבים נשתלו מרבית מיני הארמופילה שאוקלמו בארץ ומין זה מצטיין ופורח כמעט בכל חודשי השנה. מתאים לשתילה בשיחייה פורחת בשילוב עם מינים שונים של לבן-עלה (לויקופילום). ישתלב במסלעה, לאורך שביל רחב, או כגדר בחזית הבית. Eremophila oppositifolia

Eremophila oppositifolia - ארמופילה ניגודית

בשנת 2000 קיבלתי צמח ממין זה מהגן הבוטני בקליפורניה, למרות שמוצא הצמח באוסטרליה. זהו שיח הגדל לגובה של 3 מטר ולרוחב של 2 מטר, בעל עלים מחטניים אפורים וצימוח כללי המזכיר את צמחי הרותם. לצמח מופע מדברי מאוד ייחודי. הפרחים צינוריים, אורכם כ-3 ס"מ והם משתלשלים כלפי מטה. צבעם לבן, כמו גם צבע עלי הגביע. עלים אלה נשארים על השיח גם לאחר נשירת הפרחים ולמרות שהם אינם גדולים במיוחד, הם מעניקים יופי לצמח. הפריחה חלה בסוף החורף ונמשכת עד תחילת הקיץ. מספר צמחים נשתלו במושב סתריה ונראה כי הם בעלי קצב צימוח בינוני. מתאים לשתילה כצמח ייחודי בגן, בעל אופי מדברי מיוחד.

ריבוי

הריבוי של כל מיני הארמופילה שהוזכרו הוא וגיטטיבי, ע"י השרשת ייחורים במתקני השרשה. יש להיזהר מעודפי מים מאחר ולייחורים נטייה להירקב.
מינים אלו ניתן לרכוש במשתלת "וונדי" ובמשתלות נוספות העוסקות בצמחים אוסטרליים.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 13:54
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר