En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

דיכרואה ססגונית 
Dichroa versicolor

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Dichroa versicolorמשפחה: הידרנגיים Hydrangeaceae
מוצא: אסיה הטרופית, יפן, מהרי חצי האי Izu

בעבר השתייך צמח זה למשפחת הבקעצוריים Saxifragaceae שהכילה כ-70 סוגים ולמעלה

מ-1000 מינים. כיום, לאחר פיצולה של משפחת הבקעצוריים לשתי משפחות שונות - הבקעצוריים וההידרנגיים - כוללת משפחת ההידרנגיים 17 סוגים ו 220 מינים, בעיקר של שיחים מעוצים .

בשנת 1998 הבאתי לארץ מהגנים הבוטניים המלכותיים בקיו,שבלונדון ייחורים של מין זה מצמח שגדל שם בחממה . ייחורים אלו השרישו והפכו לצמחי- אם והם המקור לצמחים הגדלים כעת בארץ.

Dichroa versicolor

צמח הדיכרואה מזכיר מאד את צמחי ההידרנגאה, הן בצורת הצמח והן בתנאי הגידול. הם גם שייכים לאותה משפחה אך יש ביניהם הבדל: ההידרנגאה הוא שיח נשיר בחורף ואילו הדיכרואה הוא שיח ירוק-עד ולכן נוכחותו בגן היא כל השנה.

השיח מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלקיו העליונים , הענפים זקופים, והוא יגיע עד ל- 2 מ' גובה ורוחב. העלים נגדיים, אליפטיים עד דמויי ביצה ושפתם משוננת. אורכם עד 20 ס"מ, רוחבם כ- 10 ס"מ . צבעם ירוק כהה בצדם העליון וירוק בהיר בצדם התחתון .

הפרחים בצבע כחול וערוכים בתפרחות מסיימות, כלומר תפרחות הנמצאות בקצה הענפים. הפריחה מתחילה בסוף האביב ונמשכת למעלה מחודש. במהלך הפריחה יש לצמח מופע אלגנטי ובולט בגן הודות לצבע הכחול ולעלים הרעננים והגדולים. בדומה לפריחת ההידרנגאה , כאשר הקרקע Dichroa versicolorבסיסית, צבע הפרחים מתחלף מכחול לוורוד.לעיתים, הפרח נפתח בצבע כחול ועם הזדקנותו הופך לצבע ורוד עד שנובל. הוספת מחטים יבשות של אורן לבור השתילה וחיפוי במחטים לאחר השתילה, תעודד פריחה בצבעי כחול, היות ולמחטי האורן יש השפעה על חומציות הקרקע.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בתנאי אור מלא, אולם לא בקרינת שמש ישירה. אני ממליצה על הצללה למחצה, במפנה צפוני או מזרחי. הצמח מתאים לשתילה גם בתנאי צל כגון מתחת לעצים , בפטיו מוצל של בית או כצמח מיכל המוצב בכניסת בית מוארת. לצמח מופע טרופי ויתרונו הוא בהיותו Dichroa versicolorצמח פורח דווקא בתנאי הצללה. לפני כ-8 שנים שתלתי שיח אחד בכניסה לבנין החדש של משרד החקלאות בבית דגן, בפינה מוצלת. השיח התאקלם היטב, גדל ל-2 מטר גובה ורוחב ופורח כל שנה. זהו צמח אופייני לפינה הטרופית בגן. הוא ישתלב יחד עם צמחי הידרנגאה הדומים לו אך גם עם צמחים בעלי עלווה שונה משלו, למשל שרכים בעלי עלווה מנוצה מאוד או צמחים בעלי עלווה סרגלית דקה. הוא יגדל בקרקעות מעושרות בחומר אורגני, נטולות גיר. מומלץ להוסיף קומפוסט לבור השתילה ולערבבו עם הקרקע. כמו כן, נדרשת השקיה סדירה ודרושה לחות אוויר גבוהה.

 

אם תישתל הדיכרואה במקום מוגן מרוחות ומקרינת שמש ישירה, יהיה אפשר לשתול אותה בכל חלקי הארץ. בתנאים מוגנים הצמח יסתדר גם באזורים קרים. קצב הגידול של השיח בינוני והוא אינו זקוק לגיזומי עיצוב מיוחדים. לאחר הפריחה מומלץ לגזום את השיח כדי להסיר את התפרחות היבשות, לווסת את גובה השיח ולעודד את הסתעפותו . מופעו נאה כל השנה, גם ללא הפריחה. Dichroa versicolor

ריבוי

הריבוי וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים מעוצים למחצה באביב ובקיץ, בשולחן השרשה ותחת ערפל. השורשים מופיעים כעבור חודש. משתלות "שפר" קיבלו ממני צמחי אם ומשתלות אחרות המעוניינות אף הן, מוזמנות לקבל ייחורים.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:02
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר