En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 כיטלפת טשקנט
x Chitalpa tashkentensis

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Chitalpa tashkentensisמשפחה: ביגנוניים Bignoniaceae
מוצא: מכלוא גנני

כיטלפת טשקנט (x Chitalpa tashkentensis) הוא עץ בינוני המתאים לשתילה בשמש מלאה בכל אזורי הארץ. הוא עמיד בתנאים קשים של יובש, חום וקרה, מתאים לכל סוגי הקרקע ופורח במשך כל הקיץ.
השם כיטלפה ניתן למכלוא שנעשה בין שני סוגי צמחים:
כילופסיס (Chilopsis linearis) וקטלפה (Catalpa bignoniodes). ה-X לפני השם בא לציין שזו הכלאה בין שני סוגים שונים של צמחים. הכלאה דומה בבעלי חיים היא הכלאה בין סוס לחמור: מתקבל פרד, שהוא המקביל למכלוא שלנו.
ההכלאה נעשתה בשנת 1964 בגן הבוטני בעיר טשקנט שבמדינת אוזבקיסטן. צמחים ממנה הועברו בשנת 1977 לארה"ב. בשנת 1991, הגנים הבוטניים רנצ'ו סנטה-אנה שבלוס-אנג'לס העניקו למכלוא זה את השם כיטלפת טשקנט, על שם העיר שבה נעשתה ההכלאה ועל שם שני ה"הורים" - הסוגים שיצרו את המכלוא: כילופסיס וקטלפה. כילופסיס הוא שיח או עץ נמוך ונשיר, הפורח כל הקיץ והסתיו ונחשב חסכן במים; מוצאו בטקסס עד קליפורניה ומכסיקו (ראה "עולם פורח", גיליון 14). קטלפה הוא עץ בינוני נשיר, צרכן מים, שמוצאו בדרום-מזרח אמריקה הצפונית.
המכלוא כיטלפה הוא עץ בינוני בגודלו ונשיר, בעל קצב צימוח מהיר, המגיע לגובה של 10-7 מטרים ולרוחב דומה. העלים נגדיים ופשוטים. אורכם 12-10 ס"מ, רוחבם 3-2 ס"מ וצבעם ירוק. הפרחים ערוכים במכבדים גדולים בקצות הענפים, בכל מכבד כ40-15- פרחים. כל פרח אורכו כ2.5- ס"מ וצבעו לבן או ורוד בהיר, עם פסים סגולים בתוכו.
הפריחה מתחילה בחודש מאי ונמשכת כל הקיץ והסתיו. הפריחה נפסקת רק עם ירידת טמפרטורות הלילה, בדצמבר, ובהמשך מתחילה השלכת.
מכלוא זה משלב בתוכו את תכונות שני ה"הורים": הפרחים גדולים בדומה לפרחי הקטלפה; העלים הצרים, הפריחה הממושכת וההתאמה ליובש באים מן הכילופסיס.
בשנת 1995 הבאתי לארץ מארה"ב את שני הזנים הקיימים במסחר: 'Morning Cloud' , המצטיין בפרחים לבנים וגדולים ובצימוח זקוף ונמרץ, ו ‘Pink Dawn'-שפרחיו ורודים בהירים ומעט קטנים יותר והצימוח שלו בכותי במקצת ופחות נמרץ.

תנאי גידול

כיטלפה מתאים לשתילה בשמש מלאה, בכל אזורי הארץ - כולל הערבה, הנגב, הבקעה וההר הגבוה. הוא עמיד בתנאים קשים של יובש, חום וקרה (עד מינוס 13 מ"צ), מתאים לכל סוגי הקרקע - אולם מעדיף קרקעות מנוקזות היטב. צריכת המים שלו מעטה עד בינונית. למרות קצב גידולו המהיר הוא אינו שביר, ועמיד אף ברוחות חזקות. בשל היותו מכלוא, הפרחים אינם מייצרים זרעים או פירות. בנוסף, הפרחים הזקנים מתייבשים תחילה על הצמח ורק אז נושרים, ולפיכך אינם גורמים לכלוך - מה שהופך את הצמח לנוח מאוד לגידול בפטיו או לאורך מדרכה.
בשל נטיית הצמח להתפצל קשה לעצב את הכיטלפה על גזע יחיד וגבוה, ולפיכך מומלץ לעצבו על כמה גזעים. בגלל תכונה זו הוא אינו מתאים כעץ שדרה ברחוב. מאידך, הוא מתאים כעץ צל בפטיו ולשתילה בגינה קטנה, בפאתי מדשאה ובחורשות קטנות - בהיותו יוצר כותרת עץ עגולה. אפשר לשתול אותו כבודד או בקבוצה, והוא גם מתאים לגידול במכלים גדולים על גג. חשוב מאוד לעצבו בשנים הראשונות - בעיקר לעצב את הגזעים ולדלל ענפים.
כמה עצי כיטלפה נטועים במינהל המחקר החקלאי, ואפשר להתרשם מהם שם.

ריבוי

ריבוי וגטטיבי בלבד. כאמור, העץ אינו מייצר זרעים. ההשרשה באביב ובקיץ, של ייחורים מעוצים למחצה, בשולחן ריבוי ובעזרת הורמון השרשה. הייחורים משתרשים בתוך שבוע ימים.
כמו כן, אפשר להרכיב כיטלפה על עצי קטלפה. שתילים של שני הזנים אפשר לרכוש בכל המשתלות.

מעודכן לתאריך: 27/07/09 10:58
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר