En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

בת עופרית חבשית
Ceratostigma abyssinicum

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: עופריתיים Plumbaginaceae
מוצא: צפון מזרח אפריקה, קניה וסודן

Ceratostigma abyssinicumהסוג בת עופרית מונה 8 מינים של שיחים או בני שיח המצטיינים בפריחה בעלת צבע כחול עמוק הנחשב לצבע נדיר בגן הנוי.
כשלשה מינים, שמוצאם בסין עד טיבט, נפוצים בגינון באירופה ובארה"ב והם עמידים לטמפרטורות נמוכות של מתחת למינוס 15°C.

בארץ נפוצה בת עופרית שעירה (C. willmottianum) שגם היא עמידה לטמפרטורות נמוכות ומאידך רגישה לטמפרטורות גבוהות ומומלצת לשתילה בארץ באזורי ההר הגבוה.
פעם בשנה אני יוצאת לחו"ל ובמשך כשבועיים אוספת ברכב צמחי נוי חדשים, בעיקר סלקציות נבחרות ומביאה אותם ארצה.

בת עופרית אביסיניקום הבאתי בשנת 2001 ממשתלה בסנטה ברברה שבקליפורניה. בנסיעה הזו לקליפורניה, במשתלות שהגעתי אליהם התענינו לראות מה אספתי ובכל משתלה שביקרתי ביקשו להוריד מספר ייחורים מבת עופרית אביסיניקום שלא הכירו לפני כן וגם להם הצמח נראה היה כבעל פוטנציאל גנני לתנאי קליפורניה.

שיח נמוך, ירוק עד, מעוצה בבסיסו ועשבוני בחלקו העליון. בעל עלים יושבים, כלומר ללא פטוטרת, דמויי ביצה בצבע ירוק בהיר, מכוסים שערות ובמגע דומים לעור. אורך העלה מ- 1-6 ס"מ ורוחבו כ-2.5 ס"מ. הפרחים ערוכים בקרקפות בעלות גוון אדמדם , בכל קרקפת 4-18 פרחים בקוטר 2-3 ס"מ וצבעם תכלת זוהר. צבע הפריחה נדיר והוא בולט ומושך תשומת לב בגן. הפריחה ממושכת, מתחילת האביב ועד סוף הסתיו.

ענפי השיח גדלים בצורה קשתית , לגובה עד כ-70 ס"מ ואז נשמטים לצדדים. עם התבגרותו, השיח יכול להגיע ל-1-2 מטר רוחב. נוטה להצמיח ענפי מים מאזור בית השורשים,שבעזרתם אפשר לחדש את הצמח אחת למספר שנים. בסתו, עם ירידת הטמפרטורה העלים מקבלים גוון אדום-כתום הנשמר על השיח עד האביב.

תנאי גידול

Ceratostigma abyssinicumבת עופרית אביסיניקום מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, לקרקע מנוקזת ובמרבית אזורי הארץ. בשונה מהמינים האחרים הנפוצים בגינון, מין זה עמיד לטמפרטורה גבוהה ומתאים במיוחד לאזורים היותר חמים למרות שגם הוא עמיד עד אפס מעלות צלסיוס. מאז שאקלמתי את המין לפני כ-3 שנים הוא נישתל בגינון ובמספר גינות במושב סתריה, במספר חלקות הדגמה במכון ולקני , בכפר ידידיה ובמספר גינות בגליל העליון. בכל המקומות שנישתל, ניתנה השקיה סדירה של אחת לשבוע או אחת לשבועיים ,והצמחים התפתחו היטב ופרחו. לפי שעה איני יודעת את מידת עמידותו לתנאי יובש אולם מבנה העלים המכוסים שערות מרמזים על צמח חסכן במים.

קצב הגידול של השיח מהיר והוא אינו זקוק לטיפולים מיוחדים של עיצוב.

פריחת-בת עופרית אביסיניקום היא תוספת מרנינה ומרעננת לגן בחודשי הקיץ החמים. מתאימה לשמש כצמח גובל בשולי ערוגה, כצמח מסלעה, כצמח בודד במרכז של גן קטן או כקבוצה קטנה בתנאים של שמש מלאה או בחצי צל.

ריבוי

אפשר להרבות באמצעות ייחורים, בריבוי וגטטיבי בלבד. משתמשים בייחורים מעוצים למחצה. משרישים באביב בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה ותחת ערפול. השרשה מתקבלת תוך חודש ימים.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 12:40
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר