En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

קליאנדרת שולץ
Calliandra schultzii

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: קטניות, מימוזיים Fabaceae
מוצא: דרום מקסיקו, פנמה ובוליביה
שם עממי: PINK POWDER PUFF

הסוג קליאנדרה כולל כ- 200 מינים של שיחים, עצים קטנים ורב- שנתיים עשבוניים מהאזורים הטרופיים והסובטרופיים של אמריקה, הודו ומערב אפריקה.

בגינון בארץ מסתובבים מספר זנים או מינים של קליאנדרה שעדיין לא הוגדרו, וגם בגנים בוטניים בעולם ראיתי צמחי קליאנדרה sp. כלומר, שעדיין לא הוגדרו.

Calliandra schultziiבעשר השנים האחרונות כתבתי על שלושה מיני קליאנדרה שאקלמתי: קליאנדרה גדולת קרקפת Calliandra haemataocarpa ,שיח גדול מימדים או לעיתים אף מעוצב כעץ קטן הפורח כל השנה, קליאנדרה קליפורנית Calliandra californica,שיח קטן וחסכן במים הפורח כל השנה וקליאנדרה ורודת קרקפות Calliandra haematocephala שהוא שיח בינוני הפורח מהסתיו ועד האביב. שלושת המינים שתולים בגינון במכון וולקני, בגינות שונות במושב סתריה והופצו בכל הארץ.

הפעם על מין נוסף . קליאנדרת שולץ, בעלת צימוח יוצא דופן, הענפים צומחים בצורה אופקית, בדומה לצמחי החבושית. בשנת 1996 הבאתי ממשתלה בפלורידה ייחורים מושרשים של מין זה והם המקור לצמחים המופצים בארץ.

זהו שיח בינוני הגדל ל-1.5-0.5 מטר גובה ולרוחב של 2 מטר או יותר, בצורה אופקית, מקביל לקרקע.

העלים מנוצים פעמיים, ולהם זוג עלעלים באורך 2 ס"מ, צבעם ירוק כהה. קרקפות הפרחים מופיעות בחיקי העלים ומהן בולטים האבקנים הארוכים. הפרח הוא למעשה כדור של אבקנים בקוטר 5 ס"מ. כותרת הפרח לבנה וממנה בולטים האבקנים הארוכים בצבע ורוד. לאחר הפריחה מתפתח תרמיל שטוח. הפריחה בולטת בסתיו ונמשכת ספוראדית כל השנה, למעט כאשר הטמפרטורות נמוכות.

תנאי גידול

Calliandra schultziiקליאנדרת שולץ  מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, אולם בשמש מלאה מתקבל מופע אופקי ברור ומיוחד  של הצמח. בתנאי צל, לצמח נטייה  לגדול יותר זקוף והייחוד של האופקיות נפגע. הוא רגיש לטמפרטורות נמוכות, ולכן מתאים לאזורים בהם אין בחורף קרה. מאידך, במידה והחורף היה קר, חלקי השיח העליונים יתייבשו, ובאביב מומלץ לגזום ולפנות את החלקים היבשים. הצימוח יתחדש והוא יחזור למימדיו באותה השנה. יגדל בכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. מומלץ להוסיף קומפוסט לבור השתילה. למרות מוצאו הטרופי, מניסיוני, הצמח חסכן במים ויסתפק, לאחר התבססותו בגן, בהשקיה עמוקה אחת לשבועיים-שלושה. גם בספרות הגננית מצוין שהוא מתאים לגנים היותר יבשים באזורים הטרופיים והסובטרופיים.

אני ממליצה  לגזום אחת למספר שנים כדי לשמור ולחזק את האופי האופקי והיוצא דופן של קליאנדרה זו. מתאים לשתילה כצמח ראווה בגן, לאורך שביל רחב, במסלעה גדולה.

גם ללא  פריחה לצמח מופע קישוטי, פיסולי ומושך תשומת לב. בזמן פריחה מתקבל מופע שובה-לב.

ריבוי

במטרה לשמור על אופי הגידול של הצמח, יש להרבות בריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה באביב ובקיץ בשולחן השרשה עם ערפל ובעזרת הורמון. השרשה מתקבלת תוך שלושה שבועות.שתילים ניתן להשיג במשתלת מלצר בכפר ידידיה, ושתלנים מוזמנים לקבל חומר ריבוי במכון וולקני.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 12:38
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר