En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

קליאנדרה ורודת קרקפות
Calliandra haematocephala

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: קיטניות, שטיים Leguminosae, Mimosoideae
מוצא: דרום אמריקה , בוליביה
שם עממי: PINK POWDER PUFF

Calliandra haematocephalaהסוג קליאנדרה כולל כ- 200 מינים של שיחים, עצים קטנים ורב שנתיים עשבוניים מהאזורים הטרופיים והסובטרופיים של אמריקה, הודו ומערב אפריקה.
בגינון בארץ מסתובבים מספר זנים או מינים של קליאנדרה שעדיין לא הוגדרו וגם בגנים בוטניים בעולם ראיתי צמחי קליאנדרה sp. כלומר, שעדיין לא הוגדרו.
אני מקווה שיום אחד יפרסמו מגדיר על מיני וזני קליאנדרה וגם אנחנו נוכל לעשות סדר במינים ובזנים השונים.
לפני עשר שנים כתבתי על קליאנדרה גדולת קרקפת C. haemataocarpa שאוקלמה מהודו והיום היא צמח נפוץ בגנים כשיח גדול מימדים או לעיתים אף מעוצבת כעץ קטן ומתאימה לשתילה בגן גדול.

הפעם על מין אחר . קליאנדרה ורודת קרקפת הוא שיח בינוני הגדל עד 3 מ' גובה ורוחב אולם בגינון בעזרת גיזום ניתן לעצבו לשיח בינוני בגובה מטר עד שני מטר בלבד.(למי שמוכנים להשקיע עבודה).

לקליאנדרה עלים מנוצים פעמיים: כל עלה מחולק פעמיים ל-5 זוגות עלעלים. זוג העלעלים המסיימים גדולים וארוכים יותר מ- 4 זוגות העלעלים ואורכם עשוי להגיע ל- 8 ס"מ. תכונה זו של זוג עלעלים מסיימים גדולים אופיינית למין זה (לקליאנדרה ורודת קרקפות).
בזמן הלבלוב, לעלעלים צבע אדמדם נחושתי ובהמשך הם הופכים לירוק כהה.

haematocephala Calliandra 'alba'קרקפות הפרחים מופיעות בחיקי העלים וממנה בולטים האבקנים הארוכים. הפרח הוא למעשה כדור של אבקנים בקוטר 5-7 ס"מ.

בשנת 1997 הבאתי ממשתלת מנרוביה שבקליפורניה זן בעל פרחים בצבע ורוד. במקביל קבלתי זרעים של מין זה מגן בוטני ביפן שפרח בפרחים בצבע אדום ובשנת 1998 הבאתי ממשתלה בסנטה ברברה שבקליפורניה זן נוסף בשם Alba בעל פרחים בצבע לבן. שלושת הזנים שתולים בגינון במכון וולקני ובגינות שונות במושב סתריה.
הפריחה של כל הזנים מתחילה בסתיו ונמשכת עד סוף האביב.

תנאי גידול

קליאנדרה ורודת קרקפות מתאימה לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי, במרבית אזורי הארץ. תצמח בכל סוגי הקרקע ובלבד שתהיה מנוקזת. למרות מוצאה הטרופי, מניסיוני, הצמח חסכן במים ויסתפק בהשקיה עמוקה אחת לשבועיים-שלושה. גם בספרות הגננית מצוין שהוא מתאים לגנים היותר יבשים באזורים הטרופיים והסובטרופיים. נחשב לעמיד לטמפרטורות נמוכות עד מינוס 5 מעלות צלסיוס. למעשה, באזורים הקרים הלבלוב נעשה אדום יותר ובולט על רקע העלווה הירוקה.

Calliandra haematocephalaהקליאנדרה מגיבה היטב לגיזומים ולפיכך מומלץ לשתול אותה כגדר בחזית הבית או כחוצץ בין שכנים. הגיזום גורם לצמח להיות מלא וצפוף ומעלה את כמות הפריחה. את פעולת הגיזום מומלץ לעשות באביב עד תחילת הקיץ כדי לא לפגוע בפריחה המתחילה בסתיו. אם יש צורך ניתן לגזום כל השנה ללא סכנה של פגיעה בצמח.

בסיורי האחרון במזרח אוסטרליה בלט במיוחד השימוש בקליאנדרה ורודת קרקפת בגינון. הם משתמשים בשילוב של הזן הורוד עם הלבן כגדר גבוהה (2 מ' גובה) או נמוכה (1 מטר גובה), לעיתים נשתל כצמח בודד גזום לצורת כדור בגבהים שונים, בגינון עירוני כשהצמחים גזומים לגבהים שונים. גם ללא פריחה לצמח מופע קישוטי, לעלים צבע ירוק כהה והלבלוב המאדים בולט ברקע. בזמן פריחה מתקבל מופע שובה-לב. מתאים לשתילה במיכל גדול אותו ניתן להציב בכניסה לבית או בגינת גג.

ריבוי

במטרה לשמור על זהות הקלונים יש להרבות את הזנים השונים בריבוי וגטטיבי בלבד של ייחורים מעוצים למחצה באביב ובקיץ בשולחן השרשה עם ערפל ובעזרת הורמון. השרשה מתקבלת תוך שלושה שבועות. משתלות יכולות לקבל חומר ריבוי של הזנים השונים בתיאום איתי.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 12:37
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר