En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
research_title.jpg research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

בולוסנתוס נאה 'עץ הויסטריה'
Bolusanthus speciosus 

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

בולוסנתוס נאה 'עץ הויסטריה' - Bolusanthus speciosus משפחה: קיטניות Fabaceae
מוצא: זמביה, אנגולה ודרום אפריקה

הבולוסנתוס הוא עץ נשיר הגדל לגובה בינוני, בעל גזע מחורץ וקישוטי, עלווה אוורירית ופריחה בצבע סגול, באביב.

העץ אוקלם בארץ לפני עשרות שנים על ידי רות בנימין ז"ל, שניהלה את חוות הנוי שבעמק חפר. במשך השנים הוא נשתל בכל אזורי הארץ, פרט לאזורי ההר הגבוה, והראה התאמה בגידול באזורים אלו.

בתנאי הארץ הבולוסנתוס גדל לגובה של שמונה מטר, הוא בעל צמרת נוף צרה וענפים שמוטים כלפי מטה, המעניקים לעץ נוף בכותי. העלים מנוצים, העלעלים מוארכים וצבעם ירוק עמום עם גוון אפור. למרות שהוא מוגדר כעץ נשיר, נשירת העלים מותנית בטמפרטורות החורף. בשנה שבה הטמפרטורות מתונות, העלים כמעט אינם נושרים ונותרים על העץ במשך כל החורף. בשנים קרות העלווה נושרת, באביב העץ פורח ללא עלווה ואז הפריחה בולטת מאד ולאחריה מתחיל לבלוב חדש. הפריחה מופיעה בחלקים הקיצוניים של הענפים, באשכולות גדולים המשתלשלים כלפי מטה. אורך התפרחת כעשרים ס"מ. הפרח פרפרני, צבעו סגול- לילך וריחו נעים. הפריחה מזכירה את פריחת המטפס ויסטריה סינית ומכאן שמו העממי של העץ- עץ הויסטריה. הפריחה אכן מרשימה ובולטת, אך היא קצרה ונמשכת כשבועיים- שלושה בלבד. גורמים אשר לעיתים מקצרים את משך הפריחה, הם שרב ורוחות מזרחיות האופייניים לעונת האביב.

לבולוסנתוס גזע זקוף, כהה ומחורץ. בגידולו הטבעי מפתח הצמח גזעים אחדים, אשר הינם בולטים ומקשטים את הגן.

העץ יגדל ברוב סוגי הקרקעות ובתנאי שיהיו מנוקזות. הוא רגיש לקור קיצוני ולקרה, אך לעומת זאת יתאים לאזורי הארץ החמים. הוא זקוק לכמות מים בינונית ותוספת מים תאיץ את גידולו. עם זאת, הצמח עמיד למדי ליובש בעיתות מצוקה, וזאת לאחר התבססותו

בולוסנתוס נאה 'עץ הויסטריה' - Bolusanthus speciosusהבולוסנתוס משתלב בגן כעץ בודד או כקבוצת עצים קטנה להצללה קלה. יש לו הופעה אוורירית ודלילה במקצת. רבים מעדיפים לבחור בדרך כלל עץ שעלוותו סמיכה, אך לעיתים כאשר מעוניינים דווקא בעץ בעל מרקם עלווה דליל ואוורירי, אשר איננו חוסם את הנוף ומאפשר ליהנות הן מן האור והן מן הצל, הבולוסנתוס תהיה בחירה טובה. צלליתו העדינה של עץ כזה מוסיפה נופך מיוחד לגן. הוא מתאים לשמש כעץ רחוב, בהיותו עמיד לפיח ולגזים הנפלטים מכלי רכב והודות למערכת שורשים לא תוקפנית, לא יפגע במדרכה מרוצפת. הבולוסנתוס מתאים לגינת הבית, לצד בנין או בפטיו בחצר. אני שתלתי מספר עצי בולוסנתוס בגינון בסתריה, הן בשדרה כעץ רחוב והן בקבוצה ליד מגרש הכדורסל. העצים מתפתחים היטב ונחשבים מבין העצים היפים.

ריבוי העץ נעשה בזרעים. יש להשרות את הזרעים במים חמים למשך לילה ולמחרת לזרוע אותם במגשי הנבטה בורמיקוליט. מומלץ לכסות את הזרעים בשכבה דקה של ורמיקוליט ולדאוג לשמור על לחות במצע. הנביטה מתחילה תוך שבוע ימים. יש להעתיק את הנבטים הצעירים, כאשר הם בעלי שלושה עלים, לעציצים עם מצע גן. יש להמנע מעודף השקיה. את ההנבטה יש לעשות באביב ולהגן על השתילים הצעירים בחורף הראשון.

מעודכן לתאריך: 15/04/09 12:26
טבלת עלויות
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר