En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

ביגנוניית הקנוקנות 'טנג'רין ביוטי'
Bignonia capreolata 'Tangerine Beauty'

 סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

Bignonia capreolata

משפחה: ביגנוניים Bignoniaceae
שם עממי: Crossvine
מוצא: דרום מזרח ארצות-הברית

ביגנוניית הקנוקנותהוא מטפס נמרץ ירוק עד, המטפס בעזרת קנוקנות עד ל 20 מטר גובה,ויכול להיאחז בכל שטח פנים. הוא פורח בעיקר באביב, ופריחה ספוראדית ולא בולטת בסתו , בפרחים בצבע אדום-תפוז עם לוע צהוב.

סוגי צמחים רבים, השייכים למשפחת הביגנוניים שעמם נמנית גם האורנית, העקולית, המנסואה, ועוד רבים במשפחה מצטיינים בעוצמת פריחתם. זו גם אחת מהמשפחות המועדפות עליי בכל הנוגע לצמחי נוי, וזאת בזכות הפריחה הבולטת והקישוטית המאפיינת את מרבית המינים והסוגים במשפחה.

בשנת 2000 הבאתי לארץ מהגן הבוטני שבסאן-אנטוניו, טקסס, צמח אחד מזן זה, והוא המקור לכל הצמחים הנפוצים היום במשתלות ובגנים.

לביגנוניית הקנוקנות עלים נגדיים, בעלי שני עלעלים באורך 8 ס"מ וברוחב 3 ס"מ. הם מאורכים, וצבעם ירוק כהה. בחורף קר, צבע העלים הופך לצבע אדום-סגול, אולם בתנאי הארץ לא ראיתי שהוא משיר את עליו. לפי הספרות עמיד למינוס 5 מעלות צלסיוס.

הפBignonia capreolata 'Tangerine Beauty'רחים דמויי המשפך, אורכו כ-5 ס"מ והם ערוכים בקבוצות של 2-5 פרחים, הם מופיעים בחיק של העלים וצבעם כאמור אדום-תפוז עם לוע צהוב. הפריחה מופיעה במרכז האביב, במושב סתריה ובמכון וולקני היא חלה בחודש אפריל ונמשכת כ-6 שבועות. מקדם הפריחה גבוה כשמחיק של כל עלה, לכל אורך הענפים המטפסים, מופיע צרור של פרחים קישוטיים ובולטים.

בהמשך לפריחה נוצר פרי דמוי שעועית ,אורכו 10-15 ס"מ , בתחילה בצבע ירוק ובהמשך חום. נוצרים פרות לא רבים והם לא פוגמים במופע הצמח.

ביגנוניית הקנוקנות מתאימה לשתילה בכל אזורי הארץ, בשמש מלאה או בצל מועט, בכל סוגי הקרקעות - בתנאי שיהיו מנוקזות. מומלץ לשתול את הצמח בתוספת קומפוסט בבור השתילה ולספק Bignonia capreolataלו השקיה סדירה.

כאשר שותלים את הצמח בגן, הצימוח בשנה הראשונה לשתילה איטי ולעתים תקוע. הצמח כמעט שאינו גדל בשנתו הראשונה. תופעה זו מוכרת לנו בגן כאופיינית למרבית הצמחים המטפסים. רק החל מהשנה השנייה או השלישית לשתילה מתחיל צימוח נמרץ ביותר.

ביגנוניית הקנוקנות היא מטפס שיש לספק לו תמיכה, ולפיכך היא מתאימה לשתילה ליד גדר בחזית הבית או לאורך גבול עם השכנים או חצר המשק.מתאימה מאד לכיסוי פרגולות, היא יכולה לכסות מבנים או מחסנים מוזנחים בחצר, שאותם רוצים להסתיר.

בזמן הפריחה, הצמח בולט ומושך תשומת לב; במשך כל השנה הוא ירוק ורענן.

ריבוי

מאחר ומדובר בזן בעל תכונות מבוקשות, צבע הפריחה בזן זה הוא ייחודי,ולכן הריבוי חייב להיות וגטטיבי כדי לשמר את תכונות הזן. משרישים ייחורים מעוצים למחצה, באביב ובקיץ, בשולחן השרשה. השתרשות מתקבלת כעבור מספר שבועות. במושב סתריה, שתלתי מספר צמחים בגינות, והם מפארים שם את הפרגולות.


מעודכן לתאריך: 17/08/09 12:52
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר