En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

אוזן דוב "סילבר לינינג"
Arctotis 'Silver Lining'

  סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: מורכבים Asteraceae
מוצא: דרום אפריקה באזור הכיף.

הסוג אוזן דוב כולל כחמישים מינים של צמחים חד או רב שנתיים עשבוניים שרובם מוצאם בדרום אפריקה. אוזן דוב אפריקנית Arctotis stoechadifolia הוא המין הותיק והנפוץ ביותר בארץ ובשנים האחרונות נראה שהשימוש בו עלה- הוא צמח חסכן במים והוא נשתל כצמח כיסוי בגינון ציבורי ובצידי כבישים.
אוזן דוב "סילבר לינינג" הוא מכלוא טבעי. קיבלתי אותו מהגנים הבוטניים בקירסטנבוש שבדרום אפריקה בשנת 1997 בעת ביקורי שם. לאחר שעבר את תהליך הקרנטינה של הגנת הצומח ונמצא נקי ממזיקים ומחלות, הצמח שוחרר והופץ בין כל המשתלות בארץ.
זהו צמח כיסוי הגדל ל- 10 עד 20 ס"מ גובה ויוצר כדורים שיכולים להגיע ל- 30 עד 60 ס"מ קוטר. שושנת העלים מאוד דקורטיבית. צבע העלים Arctotis 'Silver Lining'ירוק בחלק העליון ולבן-ליבדי בחלק התחתון, שולי העלה עטורים בצבע כסף והם שהעניקו למכלוא את שמו "סילבר לינינג". העלים קטנים, חסרי פטוטרת, אורכם כ 2 ס"מ ורוחבם 1 ס"מ, הם גילדניים ורעופים (כמו רעפים של גג) אחד על השני, ומשווים מראה סוקולנטי אולי אף מראה קוצני. הפריחה היא בונוס. פרחים אופיינים לסוג נישאים על עמוד פריחה בגובה עשרה סנטימטר ובולטים מעל שושנת העלים. קוטר הפרח כארבעה ס"מ והם מופיעים בצבע צהוב בלבד, בסוף החורף, במשך כחודשיים.

תנאי גידול

אוזן דוב "סילבר לינינג" הוא צמח כיסוי מהיר גידול המתאים לשתילה בשמש מלאה או בצל חלקי בלבד ורק במשך מספר שעות מועט.
הקרקע חייבת להיות קלה ומנוקזת היטב ומועשרת בחומר אורגני, כלומר יש להוסיף קומפוסט לקרקע שבבור השתילה. הצמח יגדל בכל אזורי הארץ, כולל אזורי ההר בהם יש להקפיד על שתילה באביב על מנת לבסס את הצמח לפני החורף הקר. בשפלה אפשר לשתול באביב, עדיף לשתול בסתיו, כאשר טמפרטורת הלילה יורדת ואז הוא מתחיל להצמיח שושנות עלים גילדניים דמויי קיפוד המקשטים את הגן במשך החורף. בהמשך, מחייקי העלים עולות התפרחות.
לצמח דרישות נמוכות להשקייה בקיץ וכמו מינים נוספים בסוג אוזן דוב, גם הוא נכנס "לתרדמת" קיץ חלקית, נראה "עייף" והשקיית יתר תגרום לרקבונות. במשך הקיץ אסור בשום אופן לגזום, פעולה שתסתיים בתמותת הצמח.

שימוש בגן

אוזן דוב "סילבר לינינג" הוא צמח מסלעה קלאסי וישתלב היטב בין סלעי המסלעה. בזכות מופעו הסוקולנטי אפשר לשלבו עם צמחים סוקולנטיים אמיתיים המתאימים למסלעה. מתאים לשתילה במדרון תלול ואם רוצים לכסות את המדרון רצוי לשתול במרחקים של חצי מטר בין השתילים. מופע הצמח במיטבו מהסתיו, במשך החורף ועד סוף האביב. מאחר ולצמח קצב צימוח נמרץ אפשר להשתמש בו כצמח חד שנתי, לשתול בסתיו ולהחליפו בקיץ. אני ממליצה להשאירו בגינה גם בקיץ, להמעיט בהשקייה ולחכות לסתיו. כצמח רב שנתי, מומלץ לגזום בסתיו (רק לאחר שטמפרטורת הלילה ירדה ל- 15 מעלות צלזיוס) לגובה סמוך לפני הקרקע. הגיזום יגרום להתחדשות מהירה ורעננה ותוך זמן קצר יתקבל כדור צימחי.
כמו כן הוא יפה לשתילה במכל, כאשר הוא שתול לבד או מסביב לעץ השתול במכל בגינת גג או בפטיו. רצוי להקפיד על מקסימום אור, עדיף שמש מלאה. הצמח יתפשט ויגלוש מהמכל תוך זמן קצר.

ריבוי

כצמח מכלוא הוא אינו מייצר זרעים ולפיכך הריבוי הוא וגטטיבי בלבד. משרישים ייחורים בגובה חמישה ס"מ בשולחן השרשה, בעזרת הורמון השרשה, באביב ובסתיו. השרשה מתקבלת תוך שבועיים ויש להיזהר מעודפי מים הגורמים לריקבון הייחורים.
צמחים ניתן להשיג במשתלות: גצלר, מלצר, וונדי, יער, סלונר ועוד.

מעודכן לתאריך: 25/01/09 17:49
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר