En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

קזוארינה מכחילה 'קאזין איט'
Casuarina glauca 'Cousin It'

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי
משפחה: קזוארינתיים Casuarinaceae


מוצא: אוסטרליה, סלקציה גננית.
קזוארינה מכחילה היא עץ ירוק-עד בינוני בגובהו שמוצאו באוסטרליה. משמש בארץ בייעור ובגינון ונחשב לעץ חסכן במים, מאריך שנים ובולט בעמידותו בבתי גידול קשים. באוסטרליה הוא נקרא ע"י המקומיים "אורן מקומי" הודות לעלווה הדומה למחטי האורן. לעץ יש פריחה נקבית או זכרית על עצים נפרדים, ורק עצי הנקבה נושאים פרות הדומים לאצטרובלים ובהם הזרעים. באזור תפוצתו הטבעי הוא גדל לעיתים תכופות סמוך לנתיבי מים מליחים. ואכן, העץ נחשב עמיד לקרקעות מלוחות ולהשקיה במים מליחים. בתוך אוכלוסייה טבעית של עצי קזוארינה מכחילה, מופיעים לעיתים באופן ספונטני מופעים של שיח זוחל- צמח כיסוי. מופע כזה קרה במזרח אוסטרליה, דרומית לעיר סידני. השיח הצמיח ענפים הגדלים במאוזן, והצמח מעולם לא פרח. לא ידועה הסיבה למופע זה. בשנת 1989 נלקחו ייחורים מהצמח, הם השרישו ונשתלו בגן הבוטני בקנברה וקיבלו את השם המסחרי 'Cousin It'. השם ניתן בהשפעת סידרת Casuarina glauca 'Cousin It'הטלוויזיה האמריקאית "משפחת אדמס"

בשנת 2011 רכשתי מספר צמחים מסלקציה זו במשתלה במלבורן באוסטרליה, והם המקור לצמחים בארץ.
זהו צמח כיסוי יוצא דופן, המצמיח ענפים צפופים המכסים היטב את פני הקרקע. מונעים סחף קרקע, נדידת חולות ומונעים נביטה של עשבים. הצמח יגיע עד 40 ס"מ גובה, ועד 2 מטר רוחב או משתפל כלפי מטה. העלווה דומה למחטי האורן, העלים בצבע ירוק כהה מכוסים בשעווה ומותאמים ליובש ולתנאי חוף ים. העלים גם משמשים להזנת עופות, בכמויות סבירות.
תנאי גידול
מתאים לשתילה בכל אזורי הארץ, כולל אזורי חוף ים, בתנאי שמש מלאה או צל חלקי בקרקע או במיכל. באירועי קרה ממושכים או באזורים בעלי טמפרטורות נמוכות, ענפי הצמח העליונים מתים ונעשים חומים, אולם עם התחממות באביב, הענפים מלבלבים ומתכסים בעלווה צעירה. מתאים לקרקעות יבשות עד מוצפות. כמו כל מיני הקזוארינה, גם 'Cousin It' מקבע חנקן בשורשים בעזרת הבקטריה פרנקיה ולפיכך אין צורך בדישון חנקני. מתאים לקרקעות בעלות pH 8-6. נחשב לחסכן במים, מאידך עמיד גם בהצפה. מומלץ לחפות ברסק עץ בזמן השתילה.
שימוש בגן
צמח בעל מופע יציב לשתילה במיכל או בקרקע. אני ממליצה במיוחד על שתילה במיכל דקורטיבי המוצב במקום גבוה, ולתת לקזוארינה להשתפל כלפי מטה. העלווה "הנשפכת" ייחודית ומעניקה יופי יציב וצנוע. אפשר להציבו ברחבת הכניסה, בפטיו, ליד הבריכה, או על גג הבית. כאשר יישתל בקרקע, ישמש כצמח כיסוי, אידאלי לכיסוי מדרונות או ישתפל על קיר תומך. כמו כן, ישתלב בכיסי קרקע בCasuarina glauca  'Cousin It'מסלעה כאשר הענפים יורדים כמפל בין הסלעים.

ריבוי

הריבוי הוא ווגטטיבי בלבד, כאמור, אינו פורח ולכן אינו מייצר זרעים. ניתן להשריש בחודשי האביב והקיץ, ייחורים מעוצים למחצה, בעזרת הורמון השרשה, בשולחן השרשה. ההשרשה נמשכת כחודשיים. משתלת קק"ל בגילת מרבה צמח זה באופן שוטף ותורמת אותם לגינון הציבורי בדרום הארץ. 

מעודכן לתאריך: 21/10/15 08:29
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר