En I עב
חיפוש
אנשים | אתר
שלום אורח | כניסה
משרד החקלאות ופיתוח הכפר I מדינת ישראל       
research_title.gif research_logo.gif
הנהלה מרכז מידע - ספריה תלמידי מחקר יחידה עסקית דוברות מכוני מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

 מעוג ימי
Lavatera maritima

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי

משפחה: חלמיתיים Malvaceae
שם נוסף: Lavatera bicolor
מוצא: מערב אגן הים התיכון, ספרד עד אטליה,מרוקו ואלג'יריה.

הסוג מעוג כולל 25 מינים, בעיקר באזור הים-התיכון, של עשבים חד-שנתיים , רב-שנתיים או שיחים עשבוניים. בארץ גדלים בר 4 מיני מעוג , מרביתם חד-שנתיים.

 בשנת 1995 הבאתי ממשתלה בקליפורניה ייחורים מושרשים של מעוג ימי והם המקור לצמחים בארץ. כאמור, מוצא הצמח באגן הים התיכון, והוא נפוץ בגינון בקליפורניה, בעלת האקלים הים-תיכוני. במקום תפוצתו הטבעי הוא גדל על סלעים ואבנים באזורים יובשניים קרוב לחוף ים. זהו שיח בינוני, מסועף ירוק- עד, הגדל ל-1.5 מטר גובה ולשני מטר רוחב, בעל קצב צימוח מהיר. הצמח מעוצה בחלקו התחתון ועשבוני בחלקו העליון. העלים סרוגים דמויי אדר בעלי חמש אונות, אורך העלה כ- 4 ס''מ ורוחבו 5 ס"מ. שני צידי העלה שעירים וצבע העלים אפור-ירקרק. הפרחים מתפתחים בחיקי העלים, הפרח מזכיר את פרחי ההיביסקוס, הם נמנים עם אותה משפחה, קוטר הפרח 8 ס"מ ומתוך עלי הכותרת בולט עמוד העלי והאבקנים. לפרח צבע וורדרד עם עורקים כהים , במרכז הפרח כתם כהה בצבע מגנטה. הפריחה מתחילה בסתו, שיא הפריחה באביב ובהמשך ,פריחה ספוראדית. צמחים השתולים בחצי צל, פורחים תקופה ממושכת יותר. פריחה סתווית חשובה לנו בגן, מאחר וסוף הקיץ היא תקופה דלה בפרחים.

תנאי גידול

מתאים לשתילה בתנאי צל חלקי או שמש מלאה. יגדל בכל חלקי הארץ בקרקעות מנוקזות, רגיש למים עומדים. בשפלה מומלץ לשתול בחצי צל, באזורי הנגב החמים בתנאי צל מלא ואילו באזורי ההר בשמש מלאה. עמיד לטמפרטורות המינימום השוררות באזורים אלו. במרכז הקיץ,ובפרט כאשר הוא שתול בתנאי שמש, השיח  מקבל מופע אופייני של צמח ים-תיכוני, "צמח פסיבי", אולם עם ירידת הטמפרטורות בלילות, הוא יתעורר לחיים. יסתפק בהשקיה בינונית  ולאחר התבססותו יסתפק בהשקיה אחת לשבועיים.

באביב , לאחר הפריחה מומלץ לגזום את החלקים העליונים  והעשבוניים של השיח  תוך הורדת כשני שליש ממנו. בהמשך הוא יתחדש מחלקיו התחתונים, קצב גידולו מהיר וכך  נשמור על צמח צפוף.

מתאים לשתילה בגן בצל העצים, במפנה צפוני או מזרחי, או כצמח מיכל המוצב בכניסת הבית המוצלת. מתאים לשמש כצמח רקע לצמחים עשבוניים רב או חד-שנתיים וכמובן צמח חובה בגינה ים-תיכונית. אני ממליצה לבחון את התאמתו לאזורי חוף הים.

ריבוי

הריבוי וגטטיבי בלבד. אינו חונט זרעים, כנראה בגלל אי-התאם עצמי. מדובר בריבוי וגטטיבי של קלון אחד, שלפעמים קוראים לו גם "Bicolor"  ולכן עד היום לא ראו על הצמח חנטה של פרות/ זרעים בכל המקומות שהוא שתול (בעולם).

משרישים ייחורים מעוצים למחצה באביב ובקיץ, בשולחן השרשה ותחת ערפל. השרשה מתקבלת תוך שבועיים. מומלץ לשתול בגן בעונת האביב.

חומר צמחי  הועבר למשתלות רבות והן מפיצות אותו בכל הארץ: במשתלות יגור,  מלצר בכפר ידידיה, סלונר בסתריה ועוד

מעודכן לתאריך: 27/07/09 11:19
govi semel
כל הזכויות שמורות © 2013, מדינת ישראל תנאי שימוש I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר