שלום אורח | כניסה
מינהל המחקר החקלאי - מכון וולקני
מדינת ישראל / משרד החקלאות ופיתוח הכפר
English
עברית
פורומים ספריה אירועים לוח מודעות דלת פתוחה למחקר אנשים חוות מחקר אודות
שלח באימייל הדפס

תולדות חיים

נחום נולד ב-1927 במגדיאל (היום: הוד השרון). עם תום לימודיו בבית- הספר התיכון, שירת כנוטר במשטרת הישובים העבריים והוסמך כמדריך גדנ"ע במסגרת ארגון ההגנה.

בסוף 1946 החל ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, ולאחר הפסקה עקב מלחמת העצמאות וגיוס לצה"ל, השלים את חוק לימודיו וקבל את התואר מוסמך למדעי הטבע בבוטניקה וביוכימיה, ב-1954.

הישגים מדעיים

בשנים 1951-1967 עבד במדור לעשבים רעים במחלקה (לימים: האגף ואח"כ השירותים) להגנת הצומח, במשרד החקלאות; מונה הרבולוג ראשי ומנהל המדור. בפרק זמן זה ריכז בהיקף ארצי את עיקר הפעילות והנושאים הקשורים בעשבים הרעים ובהדברתם, כגון: פיתוח השימוש בקוטלי עשבים, יישום ניסויי השדה, רישוי ותחיקה, הדרכה בחשיבותם של העשבים הרעים והמלצות לשימוש בקוטלי עשבים בשטחים חקלאים ושאינם חקלאים.

במסגרת זו היה חבר (לעניין קוטלי עשבים) בוועדה המייעצת לרישוי חמרי הדברה שליד מנהל השירותים להגנת הצומח ובוועדות ההמלצה על שיטות להדברת עשבים בגידולים חקלאים ובשטחים שאינם חקלאים.

ב-1967 עבר למינהל המחקר החקלאי, והשתלב כעובד מחקר במחלקה לעשבים רעים במכון להגנת הצומח. מחקריו העיקריים עסקו בהשוואת קוטלי עשבים והתנהגותם בגידולי ירקות ובאגוזי אדמה. במקביל, המשיך בחברותו בוועדה המיעצת לרישוי חמרי הדברה ובוועדות ההמלצה על שיטות הדברה בירקות, באגוזי אדמה ובשטחים שאינם חקלאים.

במסגרת מינהל המחקר כיהן גם כמרכז המזכרות המדעית, הוועדה לקידום עובדי מחקר בדירוג המהנדסים, ועדת המילגות.

השתתף בכנסים בינלאומיים לבעיות עשבים רעים בארה"ב, אנגליה, אוסטריה ופורטוגל, וביקר מרכזי מחקר בשווייץ, הולנד, בלגיה, גרמניה, אנגליה וסקוטלנד.

תרומה ופעילות ציבורית במינהל המחקר החקלאי ומחוצה לו:

 היה חבר במועצה ובחברה האירופאית למחקר העשבים הרעים (EWRC, EWRS) ובחברה האמריקאית למדע העשבים הרעים (WSSA). כ"כ היה שותף בקבוצות העבודה של EPPO למיון והערכה של קוטלי עשבים חדשים, של EWRC למחקר עשבים רעים דגניים של אזור הים התיכון ושל החברה הבינ"ל להורטיקולטורה על הדברת עשבים בירקות וצמחי תבלין ורפואה.

היה בין מייסדי האגודה הישראלית למדע העשבים הרעים ב-1964, ויו"ר האגודה בשנים 1970-1973.

בשנות פעילותו, עד לפרישתו לגימלאות ב-1992, פירסם 125 מאמרים מקצועיים בעברית ו- 40 באנגלית.

הפרישה לגמלאות

על פעילותו הענפה ורבת השנים ותרומתו לעניין העשבים הרעים קיבל, עם פרישתו, את התואר "יקיר הגנת הצומח" מטעם הקרן לקידום מו"פ חמרי הדברה ב-1993, מגן הוקרה מן האגודה הישראלית למדע העשבים הרעים ב-1994, ותואר "חבר כבוד" באגודה ב-2005.

נחום ליפשיץ נפטר ביוני 2006.

 

ערכה עמליה ברזילי,  2008

מעודכן לתאריך: 26/08/08 09:40
אנשים אתר
   הנהלה ומנהלה
   מכונים
מדעי הצמח
חקר בעלי חיים
הגנת הצומח
מדעי הקרקע, המים והסביבה
חקר אחסון ואיכות תוצרת חקלאית ומזון
הנדסה חקלאית
   מרכזי מחקר אזוריים
גילת
נוה-יער
   שרותים פנימיים
כל הזכויות שמורות © 2008, מדינת ישראל
תנאי שימוש I מפת האתר I צור קשר I דרושים I שאלות נפוצות I מנהל האתר